Onko lapsesi juossut itkien ja verta vuotaen kotiin tai oletko puita pilkkoessasi lyönyt itseäsi kirveellä? Monilla ensimmäinen reaktio tällaisessa tilanteessa on paniikki ja huonossa tapauksessa pyörtyminen. Haava jatkaa vuotamista eikä loppua näy. Osaatko sinä tyrehdyttää verenvuodon? Mikäli vastauksesi on ei tai tarvitset asian kertausta, nyt kannattaa jatkaa lukemista, koska postauksessa on ensiapuohjeet verenvuodon tyrehdyttämiseen.

Haava sormessa

Muutamalla pienellä tempulla tyrehdytät suuretkin verenvuodot (mikäli et ole pyörtyneenä). Kotoa harvoin löytyy isoa ensiapusidettä, mutta ei hätää. Voit käyttää painesiteen tekemiseen esimerkiksi kahta sideharsorullaa, tai jos haava sattuu ulkona, käyvät kaulaliina ja kivi myös. Tee paine vuotavan haavan päälle esimerkiksi omalla kädellä painamalla tai tekemällä haavan päälle painesiteen.

  • tarkoitus ei ole kuitenkaan tehdä niin kireää sidosta, ettei veri pääse kiertämään raajan päähän esim. sormiin
  • käden ja haavan väliin voi laittaa esim. pyyhkeen tai vaatteen

Ensiapuohjeet verenvuodon tyrehdyttämiseen / painesiteen tekeminen

  • laita haavan päälle painoksi/paineeksi esimerkiksi sideharsorulla (katso kuva 1)
    • säilytä paine haavassa koko ajan
    • jos käytät painesiteen painona jotain likaista, laita haavan päälle suojaside jos mahdollista
  • kiinnitä paino sideharsolla tai muulla sitomiseen käyvällä (katso kuva 2)
  • mikäli haava vielä vuotaa, voi painesiteen päältä vielä lisäksi painaa ja näin tyrehdyttää vuodon (katso kuva 3)

Paineside


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)