Illat pimenevät ja mikäs sen parempi tunnelman luoja syysiltoihin on kuin kynttilät. On kuitenkin syytä muistaa, että kynttilät ovat yksi yleisimmistä tulipalon aiheuttajista, joten niitä on käsiteltävä turvallisesti. Vaikka kynttilät ovatkin hieno sisustuselementti, on hyvä muistaa, että siinä palaa avotuli. Liian lähelle verhoja ei tule koskaan laittaa kynttilää palamaan, koska jo ohi käveltäessä verhoon tulee ilmavirta, joka voi heilauttaa verhoja kynttilän suuntaan ja aiheuttaa tulipalon.

Löysin YouTubesta videon, josta näkee, kuinka kynttilän aiheuttama tulipalo etenee. Täältä löydät YouTube-videon. Vuonna 2000-2002 syttyi 231 tulipaloa kynttilöistä. Tutkimusselostuksen löydät täältä.

Kynttilät-palaa

Miten poltat kynttilöitä turvallisesti?

 • polta kynttilöitä palamattoman alustan päällä, esim. takassa tai lautasen päällä
 • kynttilöiden tulee olla tukevalla alustalla etteivät ne pääse kaatumaan
 • älä polta kynttilöitä liian lähellä palavaa materiaalia, esim. verhoja, sanomalehtiä tai muita koriste-esineitä tmv. etteivät ne syty palamaan
 • älä jätä kynttilöitä yksin tai vartioimatta palamaan
 • kerro myös lapsille tulen vaarat ja huolehdi, etteivät lapset tai lemmikit pääse käsiksi kynttilöihin

Huomioi myös, ettet kuivata vaatteita patterin päällä tai lämmitä esim. mökillä kylmää saunaa tai takkaa liian nopeasti, koska nopea lämmitys voi rikkoa hormin, jolloin on todella suuri tulipalon riski.

Miten toimit tulipalon sattuessa?

on tärkeää pitää palovaroittimet toimintakunnossa ja tarkistaa niiden toimivuus säännöllisesti

 • poistu palavasta huoneesta mahdollisimman nopeasti, viimeistään 2-3 minuutissa, kun olet havainnut palon
 • auta muita poistumaan/ pelasta vaarassa olevat
 • sulje ovet ja ikkunat poistuessasi
 • yritä sammuttaa palon alku (käsisammuttimella/sammutuspeitteellä), jos käytettävissä
  • huomioi oma ja muiden terveys
 • tarvittaessa ryömi/konttaa, koska maan rajassa on vähemmän lämpöä sekä savua
 • soita hätäkeskukseen 112, kun olet suojassa tulelta
 • neuvo pelastuslaitos paikalle
 • poistuessa ÄLÄ KÄYTÄ HISSIÄ vaan rappuja

Tulipalosta tulee hengenvaarallinen jo muutamassa minuutissa. On tärkeää pitää palovaroittimet toimintakunnossa ja tarkistaa niiden toimivuus säännöllisesti. 5 sekunnin tarkistus voi parhaimmillaan pelastaa asunnossa olevien hengen. Oikein asennettu palovaroitin hälyttää noin minuutissa palon sytyttyä. Milloin sinä tarkistit viimeksi palovaroittimien toimintakunnon?

Tulipalo


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)