Onko teille tulossa joulupukki? Jos on, nyt kannattaa pelata varman päälle ja lukea sydänkohtauksen ensiapuohjeet tarkasti. Pukilla kun on ikää kertynyt jo reilusti ja iän myötä tunnetusti kasvaa riski saada sydäninfarkti. Sydäninfarktin aiheuttaa sepelvaltimotauti, mikä ahtauttaa tai tukkeuttaa suonen kokonaan. Sepelvaltimotauti on Suomessa yleisin kuolinsyy. Joulupukilla on monia riskitekijöitä, jotka voivat aiheuttaa sydäninfarktin. Näitä ovat muun muassa:

 • korkea ikä
 • paksu vyötärö
  • kertoo huonosta ruokavaliosta ja vähäisestä liikunnasta
 • tupakointi

Ikään ei luonnollisesti voi vaikuttaa, mutta muihin riskitekijöihin kyllä. Sepelvaltimotaudin riskiä voi pienentää huomattavasti esimerkiksi lisäämällä kasvisten ja hedelmien syöntiä, vähentämällä suolan käyttöä, harrastamalla säännöllisesti liikuntaa ja lopettamalla tupakanpolton.

Joulupukin-rintakipu

Mikäli joulupukilla esiintyy alla olevia oireita,

on syytä toimia äkillisen rintakivun ensiapuohjeiden mukaisesti

 • laaja-alainen suuri kipu rinnan alueella (yleensä keskellä rintaa)
 • puristava, vannemainen kipu
 • kipu voi säteillä käsiin (olkavarteen), lapaluiden väliin selkään, (ylä-) vatsalle sekä leukoihin
 • kylmänhikisyys
 • kipu voi olla myös vähäistä, esim. rinnan alueen ahdistusta, jolloin suurimmat oireet aiheutuvat pahoinvointisuudesta, sekavuudesta, heikotuksesta ja uupumisen tunteesta (varsinkin naisilla, vanhuksilla ja diabeetikoilla)

Ensiapu joulupukin äkillisessä rintakivussa:

 • soita hätänumeroon 112 kaiutinpuheluna heti kun ilmenee äkillistä, kovaa rintakipua tai hengenahdistusta
 • anna aspiriinia 250 mg (ASA) ennen avun saapumista, (jos pukki ei ole sille allerginen)
 • auta rintakipuinen asentoon, missä on helppo olla
 • monesti makuulleen tai puoli-istuvaan
 • rauhoittele autettavaa ja ole itse rauhallinen
 • toimi oireiden mukaan (esim. tajuton kylkiasentoon tai elottaman pukin elvytys)

pukkien on syytä muistaa, ettei nitroja ja erektiolääkkeitä tule ottaa samanaikaisesti

Painavien lahjapakettien kantaminen voi aiheuttaa pukille myös rasitusrintakipua (angina pectoris). Siihen voi antaa lääkärin määräyksen mukaisesti nitroja. Mikäli rintakipu ei hellitä 15 minuutissa nitron oton jälkeen, tulee toimia äkillisen rintakivun ensiapuohjeiden mukaisesti. Oman elämän pukkien on syytä muistaa, ettei nitroja ja erektiolääkkeitä tule ottaa samanaikaisesti, koska niiden yhteisvaikutus laskee verenpainetta.

Turvallista ja nautinnollista joulua toivottaa Safety Trainers / Jonathan!

Joulupukki-ja-lahjat


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)