Mistä tiedät, saiko edellä oleva kassajonossa sairauskohtauksen vai pyörtyikö hän? Miten sinun tulee toimia, jos lähellä oleva menettää tajunnan? Jatkamalla lukemista saat kysymyksiin vastauksen.

Mitä pyörtyminen tarkoittaa ja mikä sen aiheuttaa?

Pyörtyminen tarkoittaa lyhytkestoista tajunnan menetystä. Se on maksimissaan minuutista pariin kestävä tila, jossa lihakset äkillisesti veltostuvat ja ihminen ”tipahtaa” maahan. Monet syyt aiheuttavat pyörtymistä, eikä niitä voi heti erottaa vakavammista syistä ja sydämenrytmihäiriöstä. Mikäli pyörtyneen henkilön hengitys ei palaudu normaaliksi 20 sekunnissa, aloita välittömästi elvytys.

Tajuttoman herättely

Tavallisin syy pyörtymiseen on seistessä liiallinen veren pakkautuminen alaraajoihin, jolloin aivot eivät saa tarpeeksi verta, mikä johtaa lyhytkestoiseen tajunnan menetykseen. Pyörtymisen voi aiheuttaa myös muun muassa kipu ja pelko (esim. veri ja neulat). Yleensä ennen pyörtymistä ilmenee huojumista, hikisyyttä, kalpeutta ja näön hämärtymistä.

Ensiapu pyörtymisessä:

 • käännä autettava selälleen
 • tarkista hengitys
 • jalkoja voi kohottaa
 • poista/löysää kiristäviä vaatteita/asusteita
 • tee hätäilmoitus 20 sekunnin jälkeen, jos pyörtyneen tila ei ole kohentunut
 • toimi oireiden mukaan (esim. elottoman elvytys)

Hengityksen tarkistus

Ensiapu, jos hengitys ei palaudu normaaliksi 20 sekunnissa:

 • soita hätäkeskukseen 112
 • toimi oireiden mukaan esimerkiksi:
  • tajuton kylkiasentoon
  • elottoman elvytys

Ollemme nyt myös Vantaan Yrittäjät jäsen ja yrityksemme löytyy Synergia Yrittäjät sivustolta.


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)