Suomessa edelliset jäykkäkouristukset ovat tulleet yleisimmin eläimenpuremasta, likaisista haavoista (esim. pyöräilystä saadusta). Tapauksia Suomessa on vain 0-1 kappaletta vuodessa, koska jäykkäkouristusta vastaan rokotetaan ja hygienia on parantunut. Jäykkäkouristus on yleinen kehitysmaissa. Arvellaan noin miljoonan kuolevan vuosittain tautiin. Haava voi olla pienikin, esim. ruusunpiikistä tullut, jolloin bakteeri alkaa lisääntyä haavassa ja leviää verenkierron ja hermorunkojen kautta joka puolelle elimistöä.

Jäykkäkouristuksen oireet:

 • alkavat yleensä viikossa, mutta viimeistään 3 viikon kuluttua bakteerialtistuksesta
 • noin 75 %:lla ensimmäinen oire on leukojen jäykkyys
 • kuume
 • levottomuus
 • päänsärky
 • päivistä viikkoihin alkavat kouristukset, halvaus, joka etenee vartalon lihaksista raajoihin
 • voi johtaa kuolemaan, silloin yleisin syy on sydämen häiriö ja hengityksenhalvaus Diagnoosi tehdään oireiden perusteella ja se on usein helppo tehdä, koska yleensä jäykkäkouristus johtuu likaisesta haavasta tai eläimen puremasta.

Jäykkäkouristuspotilaista useampi kuin yksi kymmenestä kuolee. Jos jäykkäkouristuksen saanut selviytyy halvauksesta, kestää siitä parantuminen kuukausia. Jäykkäkouristus on todella harvinainen, koska sitä vastaan rokotetaan. Rokotussuoja on voimassa alle 65-vuotiailla 20 vuotta, jonka jälkeen kannattaa hakea ilmainen tehostusrokote. Yli 65-vuotiaita rokotussuoja on voimassa 10 vuotta. Mikäli eläin puree tai haava jää likaiseksi kannattaa hakea ilmainen tehosterokote, jos edellisestä jäykkäkouristusrokotteesta on yli 10 vuotta.

Hakeudu lääkäriin, jos:

 • haava jää likaiseksi
 • pistovamma (esim. ruosteisella naulalla)
 • haavaan jää paljon kudosta/hyytymiä verestä
 • eläin purrut
  • riski saada myös muu vakava bakteeri tulehdus

Koiran purema


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)