Muutama päivä sitten luin Ilta-Sanomien artikkelin, jossa kitaristin keskisormi irtosi yllättäen. Artikkelissa kerrottiin, että kitaristi leikillään sanoi kiipeävänsä aidan yli ja hyppäsi aidan yläreunaan kiinni, mutta päästi samantien irti. Samalla sormus jäi hanskan läpi optimaalisessa kulmassa aidan piikkiin kiinni ja repäisi sormen irti kitaristin hypätessä alas. Sormen menettänyt kertoi menneensä tyttöystävänsä kanssa sokkiin ja soittaneensa ambulanssin paikalle. Artikkeli löytyy täältä. Huom! Artikkelin kuvat saattavat järkyttää. Miten toimit, jos verta vuotaa paljon ja irronnut raaja pitää itse kuljettaa sairaalaan?

Irronneen raajan ensiapuohjeet

 • (soita hätäkeskukseen 112 hätätilanteessa)
 • anna tarpeellinen ensiapu
  • toimi oireiden mukaan esim. tyrehdytä verenvuoto (lue ohjeet alapuolelta)
  • kuljeta irronnut raaja oikeoppisesti (lue ohjeet alapuolelta)
 • mene päivystykseen mahdollisimman nopeasti

Miten kuljetat ja säilytät irronneen raajan oikein?

Irronneet raajat on kuljetettava kylmässä mahdollisimman nopeasti sairaalaan. Ne eivät saa kuitenkaan jäätyä. Esimerkiksi irronneen sormen voi laittaa tiiviiseen pussiin ja upottaa jääveteen tai kuvan mukaisesti lumeen. Sormi kestää säilytystä jopa 24 tuntia, jos se on säilytetty 4-8 asteessa. Lihasta sisältävä raaja esimerkiksi käsivarsi tai jalka on saatava kiinnitettyä verenkiertoon 6-8 tunnissa.

irronnut sormi (porkkana)

Ensiapuohjeet verenvuodon tyrehdyttämiseen / painesiteen tekemiseen

 • laita haavan päälle painoksi/paineeksi esimerkiksi sideharsorulla (katso kuva 1)
  • säilytä paine haavassa koko ajan
  • jos käytät painesiteen painona jotain likaista, laita haavan päälle suojaside jos mahdollista
 • kiinnitä paino sideharsolla tai muulla sitomiseen käyvällä (katso kuva 2)
 • mikäli haava vielä vuotaa, voi painesiteen päältä vielä lisäksi painaa ja näin tyrehdyttää vuodon (katso kuva 3)

Paineside


Jonathan Hagkvist
Kirjoittanut: Jonathan Hagkvist, Sairaanhoitaja, ensiavun ja terveystiedon kouluttaja (ETK)